środa, 27 kwietnia 2016

Chociaż kamienie ogrodzenie te są z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak iż czasem mało fachowym ślepiem trudno je rozróżnić.

Wprawdzie kamienie ogrodzenie te pochodzą z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak że czasem mało wprawnym ślepiem trudno je rozróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym maściom, prostej obróbce a także stosunkowo niskiej cenie. Występują w wielu krajach Polski – piaskowiec najłatwiej wykopać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i także w Górach Świętokrzyskich. Ten materiał ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym drobi lub wstępnie ociosuje, umieszcza na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką i przesyła do miejsca budowy plotki plastikowe na plot i furtę ogrodzeniowa. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak scementowany spoiwem piach, którego ziarna nie przewyższają 2mm średnicy. Gdy lepiszczem jest np. krzemionka, tytułujemy go krzemionkowym (kwarcyt), gdy związki wapnia -wapnistym. Oprócz substancji zlepiających występują tam również pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się zabarwienie skał na sztachetki plastikowe na plot i furtę ogrodzeniowa, przybierają one wtenczas przeróżne atramenty czerwieni, brązu a także zieleni. W przyrodzie złożone są w warstwy o różnorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak olbrzymich złóż wycina się największe bloki, stosowane dalej np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane głazy wolno także ciąć na sześciany o proporcjonalnych kształtach, wykorzystywane dalej w budownictwie (także na ogrodzenia). Można również je rozdzielać przy asyście specjalnych klinów oraz dłut na małe, nieregularnych kształtów odłamki. Służą do układania nawierzchni ścieżek i konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne sztachetki plastikowe wykorzystuje się także wapienie - skały osadowe, powstałe spośród zgromadzonych na dnie mórz i jezior pozostałości organizmów żywych, głównie muszli małż a także ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, ale dodatkowo mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować promowane na ogrodzenie PCV na ogrodzenie i bramę sztachetowa. Nadają się jednak głównie do stosowania wewnątrz, ponieważ poddawane działaniu warunków atmosferycznych ekspresowo matowieją. Wapienie można zastosować do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do urządzania skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie korzysta się z nich także do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, jako że są odporniejsze na szlifowanie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od stylu skweru i własnych upodobań kształt kamiennych tafel może być różny – od łamanych, niesymetrycznych, aż po pionowo przyciętych prostokątów albo kwadratów. Murki i ploty z Winylu na plot i furtę ze sztachetek konstruuje się z głazów wielorakiego kształtu, zestawionych na kamiennym albo betonowym fundamencie. O ile płot powstaje z kafli o nierównych układach, powinno się je trafnie dobierać tzn. tak, tak aby postać każdego kolejnego łączył się z uprzednim. Żeby takie płot było stabilne jego grubość winna wynosić 50-70 cm. Większe wyrwy w środku wolno dopełniać zaprawą cementową a także gruzem. Ogrodzenie z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się równie jak z cegły bądź pustaków. Piaskowce i wapienie możemy wykorzystać także do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych oraz innych elementów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce używane do konstrukcji ogrodzenia PCV należą do skał mało wytrzymałych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także niskich temperatur migiem niszczeją oraz nabierają brzydkiego koloru. Bez trudu przerastają także mchem oraz glonami. Można temu zapobiec pokrywając pokrywę ogrodzenia albo rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie próbujmy ścierać brud z powierzchni ogrodzenia szorstkimi urządzeniami np. drucianą szczotką, gdyż na kamieniu mogą utrzymywać się głębokie rysy. Wyspecjalizowane jednostki myją kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości automatycznego szorowania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeżeli jednak pożądamy, ażeby głazy na ogrodzeniu błyskawicznie wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz