wtorek, 24 maja 2016

Trwałe płoty z drewna

Długowieczne ogrodzenia z drewna

Niewłaściwie zabezpieczone ogrodzenia z drewna w mgnieniu oka się zużywają i mogą bezpowrotnie zgubić swój pierwotny czar oraz własności. Decydując się na używanie drewna na płot warto poznać typy pielęgnacji oraz konserwacji takiego płotu. Tylko wtedy będziemy mogli cieszyć się jego pięknem przez długie lata.

Wszystkie prace konserwujące płot z drzewa powinno się zacząć od należytego i starannego przygotowania materiału na ogrodzenie, albowiem od tego zależy rezultat finalny naszych robót. Przed użyciem produktów do osłony i dekoracji ogrodzeń z drewna kluczowe jest skontrolowanie, czy drzewo jest czyste, suche i czy nie nosi objawów biokorozji. Dopiero po zakończeniu obróbki drzewa na płot zdołamy przejść do aplikacji preparatów konserwujących.

Pielęgnację, głównie w przypadku gołego drewna ogrodzeniowego, winnyśmy zacząć od naniesienia 1-2 warstw achromatycznego impregnatu technicznego, który zabezpiecza drzewo ogrodzeniowe przed grzybami, sinizną oraz robakami. Podczas gdy konserwujemy już nasze ogrodzenie przed rozwojem biokorozji, należy nanosić następne preparaty, jakie ochronią je przed czynnikami atmosferycznymi- wodą i promieniowaniem UV. Jeżeli reflektujemy zdołać zachować naturalny kolor drzewa naszego ogrodzenia, powinniśmy użyć bezbarwny lakier do przeznaczeń zewnętrznych. Jeśli zaś zależy nam na nadaniu naszemu ogrodzeniu określonego pigmentu, winnyśmy sięgnąć po impregnat koloryzujący lub lakierobejcę.

W pierwszym wypadku środek konserwujący wsiąknie w drewno, zabezpieczy płot od środka, jednakże nie wytworzy na jego nawierzchni zabezpieczającego filmu. Ochronione w ten sposób ogrodzenie pozostanie matowe i naturalne w dotyku. Jeśli zależy nam na doskonalszej oraz trwalszej asekuracji ogrodzenia, powinniśmy wdrożyć lakierobejcę. Lakierobejca wytworzy na nawierzchni malowanego płotu lakierowy film, który efektywniej niż w wypadku impregnatu ochroni płot przed ujemnym działaniem czynników atmosferycznych.

Jak widać by ogrodzenia z drewna były trwałe należy przeznaczyć im wiele uwagi i opieki.

Totalnie inaczej jest w wypadku ogrodzeń wykonanych z plastiku. Ten odmiana ogrodzeń jest w całości wytrzymała na czynniki atmosferyczne dzięki czemu nie wymaga konserwacji. Ogrodzenia plastikowe nie ulegają również biokorozji z tej przyczyny służą swoim posiadaczom przez długie lata.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz